28 nėštumo savaitė

Būsimoji mama

Sveiki atvykę į trečiąjį trimestrą! Pasitinkate jį veikiausiai su kojų mėšlungiu, venų varikoze, niežtinčia oda, skausmais, patinimais, skrandžio rėmens ėdimu, virškinimo sutrikimais ir t.t. Nors tai yra kai kas, apie ką besilaukianti mama nenori galvoti, bet Jūs privalote žinoti priešlaikinio gimdymo simptomus, jei vaikelis paskubėtų gimti jau dabar. Jeigu jums skauda nugarą ir jaučiate panašius į menstruacinius, besikartojančius skausmus pilvo apačioje, ar atrodo, jog gimda susitraukinėja bent 4-5 kartus per valandą, gerkite daug vandens ir kuo skubiau skambinkite savo gydytojui.

Jei nėštumas normalus, 28-36 savaitėmis pas savo gydytoją turėtumėte lankytis kas dvi savaites, o nuo 36 savaitės iki gimdymo – kas savaitę. Šių apsilankymų metu gydytojas matuos jūsų gimdos dydį ir aukštį, kad įsitikintų, jog jūsų mažylis auga proporcingai. Būsite pasverta, jums pamatuos kraujo spaudimą bei atliksite šlapimo tyrimą. Artėjant nustatytam terminui, daktaras nuolat patikrins vaiko padėtį, ir apžiūrės, ar nepradėjęs atsidarinėti gimdos kaklelis. Jei Jūsų nėštumas turi tam tikrų rizikos faktorių, vizitai pas gydytoją gali būti dažnesni, tuomet atliekama ir daugiau tyrimų. Nepamirškite eidama pas gydytoją pasiimti jus neraminančių klausimų sąrašo: daug klausinėti ir jaudintis dėl artėjančio gimdymo yra visai normalu, todėl nesikuklinkite klausti.

Kai kurioms moterims patinka tokie dažni vizitai pas specialistus, o kai kurios jaučiasi taip, lyg be reikalo švaistytų laiką, likusį iki vaikelio atėjimo. Jei dar neaptarėte su gydytoju savo gimdymo plano ir detalių, dabar pats laikas! Jei lankėte neščiųjų paskaitas ir užsiėmimus, tuomet gerai žinote apie gimdymo būdus, nuskausminimą ir t.t. Jei kursų nelankėte, būtinai paskaitykite apie tai Supermama.lt Forume bei specialioje literatūroje. Dažniausiai būsimos mamos ir tėveliai klausinėja apie tarpvietės kirpimą, vaisiaus stebėjimą monitoriumi ir nuskausminimo būdus. Kai kurios gimdyvės pageidauja, kad būtų atsižvelgta į jų pačių sudarytą gimdymo planą, kuriame išreiškia savo norus sąrėmių, gimdymo ir pogimdinės priežiūros klausimais. Tai puiki idėja!

Galite pastebėti iš krūtų išsiskiriantį priešpienį. Jei jis nelaša, tai dar nereiškia, jog negalėsite kūdikio maitinti krūtimi!

Šią savaitę turėtų būti atlikti kraujo tyrimai: dėl geležies kiekio kraujyje nustatymo, dėl neigiamo -Rh faktoriaus, o taip pat tyrimas dėl organizmo reakcijos į gliukozę.

Jeigu jūsų Rh neigiamas, dar papildomai bus atliekamas antikūnių tyrimas. Pavojus gali atsirasti tik rezus neigiamos moters vaisiui, kuris būdamas rezus teigiamas motinos organizme sukelia gynybinių baltymų – imunoglobulinų – sintezę. Ši situacija gydytojų yra vadinama rezus izoimunizacija. Jai esant būtina atidesnė nėščiosios priežiūra, neretai tenka spręsti sudėtingus vaisiaus būklės diagnostikos ir gydymo klausimus.

Rezus imunoprofilaktika nėra sudėtinga – tereikia tinkamu laiku moteriai į raumenį suleisti specifinio anti D imunoglobulino. Suleistas tinkamu laiku, imunoglobulinas neutralizuoja į motinos kraujotaką patekusius vaisiaus eritrocitus, kol jie dar nesuspėja sukelti motinos organizmo imuninės reakcijos ir antikūnių gamybos.

Nepamirškite ir toliau vartoti kalcio preparatus - kalcis būtinas vaikučio kaulų augimui.

Vaisiaus vystymasis

Jūsų mažylis jau atrodo toks, kokį jį pamatysite gimsuį - mažas stebuklėlis dabar auga ir vystosi žaibiškai! Galvos smegenų žievė turi vingius, smegenų masė vis dar didėja. Ant galvos paaugo plaukučiai. Tęsiasi riebalų kaupimo procesas, kūnelis apvalėja (sveria apie kilogramą) ir jį sudaro apie 2-3% riebalų. Raumenų tonusas nuolatos gerėja. Plaučiai pakankamai išsivystę, todėl dabar gimęs vaikelis jau galėtų pats kvėpuoti, tik nemokėtų taisyklingai to daryti. Dabar jam jau metas ruoštis išėjimui į „pasaulį“. Gimdoje vaikas gali įsitaisyti arba galva, arba kojytėmis pirmyn, bet jis dar turi pakankamai vietos, todėl nesijaudinkite, per likusius 2 mėnesius mažylis gali apsisukti taip, kaip reikia – galva pirmyn.

Jau visiškai išsivystę ir atmerktos akytės turi blakstienas! Pastebimas gebėjimas reaguoti į ryškiai apšviestą mamos pilvą (mažylis slepiasi, suka galvytę nuo dirginimo šaltinio). Dar vienas pasiekimas – įvairios veiduko mimikos. Antrame ir trečiame trimestruose būsimos mamos emocinė būsena turi labai didelės įtakos vaiko emociniam ir psichiniam vystymuisi. Labai svarbu, kad nėščioji nepatirtų streso, depresijos ir pan. Šiuo periodu reikia patirti kuo daugiau gerų emocijų. Daug bendraukite su savo vaiku, nes jis jau atpažįsta jūsų balsą!

Vaiko ūgis ir svoris

Vaiko ūgis – 35 cm (ūgis nuo viršugalvio iki kryžkaulio sudaro apie 25 cm). Svoris 1100 g.

Mažylio dienoraštis

„Man vis kas nors nutinka. Ką tik išmokau mirksėti akimis, o štai jau ant vokų užaugo kažkokie gaurai! Turiu prisipažinti, jog mane tai gąsdina. Baisiausia, kad aš nežinau tikslios jų atsiradimo priežasties, ir negaliu nuspėti galimų pasekmių. Nors, geriau pagalvojus ir paanalizavus pastaruosius įvykius, galima daryti prielaidą: gaurai ant vokų atsirado po to, kai išmokau mirksėti. Man labai patiko mirksėti, todėl aš savęs neribojau - mirksėjau kada reikia, ir kada nereikia. Spėju, kad bereikalingas mirksėjimas ir privertė vokus apsiplaukuoti. O gal tie gaurai visada buvo ant vokų, tik juos slėpė plonas odos sluoksnis? Kai žmogus mirksi, apatinis ir viršutinis vokai susiliečia, kyla trintis. Jei tuo piktnaudžiaujama, tai plonas apsauginis odos sluoksnis sudyla ir gaurų jau nebepaslėpsi. Taip… Taip ir yra. Hmm… Ir ką gi man dabar daryti?“

Idėjos tėčiui

Paskutinio trimestro proga reikia švęsti: pakviesk būsimą mamą į pasimatymą. Gali kažką nupirkti būsimam vaikiukui ir keletą naujų drabužių mamytei! Pamasažuok mamos pilvą ir pėdas. Tėčio pagalba labai svarbi besilaukiančiai mamai – nuolat būk su ja! Dabar tu reikalingas jiems abiems kaip oras!

Pasidalinkite ir jūs savo mintimis, kaip jaučiatės ir kokie svarbūs pasikeitimai įvyko jūsų kūne šią savaitę.

Komentarai apie 28 savaitę

 • Ma_ja 2011 spalio 09, 15:23

  Apie 28 savaitę: „Pasitinkate jį veikiausiai su kojų mėšlungiu, venų varikoze, niežtinčia oda, skausmais, patinimais, skrandžio rėmens ėdimu, virškinimo sutrikimais ir t.t.“
  Kam taip gąsdinti mamas? :) Vat kaip tik pasitinkame su puikia savijauta – nei vieno iš išvardytų požymių. Būna ir taip. kad 3 trimestras pats maloniausias, nes nebelieka nei begalinio pykinimo, nei nuolatinių vėmimų, nei migrenos, nei nuovargio, nei miego priepuolių. Jei būtų galimybė, nėštumo ir gimdymo atostogas imčiau pirmus mėnesius, o dirbti galėčiau iki pat gimdymo…

 • dodone 2011 lapkričio 15, 11:30

  O va mane kaip tik žiauriai baisiai kamuoja mėšlungis.. :( O ir rėmenį karts nuo karto pamaudžia, kažkokios rūgštys kyla, ir galvoju, ar aš čia valgyt kažką ne tą suvalgau, ar čia taip turi būt. :) Paskaičiau, va ir supratau, kad tai „normalu“,. :)

 • Erika26 2012 sausio 03, 17:22

  oi kaip mane kankina remuo:( vos prabudus ima kilti<mano vaikinukas turbut gims su ilgom kasom:D,o meslungis buvo tik kelias dieneles 26 sav,bet pradejau vartoti magnio ir kalcio ir praejo:)

 • EditaR 2012 kovo 07, 15:07

  Viskas super, tik labai jau traukia i jautrumo puse :)

 • Darma 2012 kovo 17, 12:33

  man su antru vaikeliu tai po kol kas viskas super – apart skausmo kiksnyse ir kartas nuo karto paskaudancios nugaros ilgiau pasedejus, daugiau jokiu nemaloniu nestumo pojuciu!

 • -Aqua- 2012 kovo 19, 16:18

  Rėmuo apsunkina gyvenimą, bet nėštumo džiaugsmo nė kiek nesumažina :) Tikrai tfu tfu tfu nėra taip blogai, kaip aprašyta :) Laukti liko vis mažiau. Nerealu :) )))

 • mamy 24 2012 kovo 25, 13:28

  mes irgi augame ir dziaugiames augimu ;) ) remuo, meslungis ir gaktikaulio skausmai neapleidzia, bet tai negadina nuotaikos, nes laaaaabai laukiam savo leliuko ;) ) Anyta pasakojo, kad kai ji laukesi savo vaiku irgi remuo ,,esdavo“ skrandi tai gydytoja pasake jai jog auga vaikucio plaukai ir is itesu visi vaikuciai gime pas ja su ,,kasomis“, tai ir as juokauju kad musu kasos auga, kai remuo uzpuola ;) )

 • AstukeV 2012 balandžio 30, 12:22

  Na o musų kolkas nekankina išvardintieji negalavimai, tikimės ir labai neužpuls… :) nors aš esu gan kantri, tai gal kartais tiesiog nekreipiu dėmesio :D ;) o augam tai laaabai sparčiai, pilvukas net linguoja, aktyvus mažylis ir tuo be galo džiaugiamės :) išdalies atrodo dar daug laiko iki gimimo, bet tuo pačiu atrodo, kad tiek nedaug… :) kas truputi vargina, tai pilvuko kietėjimas (gimdos sutraukinėjimas), na šiek tiek apmažėjęs, nei anksčiau, bet truputuką neramumo priduoda.. :) dar beje apetitu nesiskundžiame, net jau nepatinka, tai kylantis svoris, atrodo nieko labai jau nevalgom, bet kyla nenumaldomai :D truputi gasdina tai :/ :D bet džiaugiamės kiekviena diena ir skaičiuojame savaitėles, žiūrime kiek paaugome ir taip pat tuo džiaugiamės, nes augame tai kartu :)

 • yura 2012 birželio 15, 10:04

  Sveikos,
  man idomu, kaip spardosi jusu leliukai. PRASAU PASIDALINKITE. Nors laukiuosi antro leliuko, spardymasis neduoda ramybes- jis toks chaotiskas, sakyciau nervingas, padrikas,stiprus – net nezinau su kuo palyginti ir darosi neramu, ar leliukui viskas gerai. Paskui zagsejimas – tolygus, besikartojantis viso leliuko krustelejimas – labai gerai ji jauciu, ir tas toks tolygiai besikartojantis krustelejimas is ties siek tiek nervingai veikia mane pacia.

 • IEZ 2012 liepos 26, 11:30

  niu kaip antra leliuka laukuos tai viskas ok.tik labai jau sportuoja leliukas:)

 • Alexskami 2012 liepos 30, 15:14

  Jauciames puikiai, tik labai miegucio norisi, pavargsta dazniau kojos,patinsta ir rankos ir kojos. Negalime vartoti pieno produktu.O siaip spardomes, vartomes :) banguojam. Nerealus jausmas.

 • inguleew 2013 sausio 14, 12:09

  savijauta gana gera tik greit nugara paskausta, labiau norisi pasedineti, padidejes skrandzio rukstingumas, leliukas juda gan aktyviai.

 • burrbuliukai 2013 vasario 01, 11:37

  sveikos nestukes :) nezinau kaip jums bet as nesijauciu esanti nescia :) jokiu skausmu, nuotaika gera..tik tas kad sunkiau vartausi lovoje ir vaikstau :)

 • Gabba 2013 gegužės 12, 01:56

  Sunku vakarais. esu nervuota ir labai jautri.vis pykstu ant vyro. vakarais negyva.o reik visus pamaitint ir tt… nepatogu miegot ant sono, viskas nutirpsta paskausta. vaikelis l daug spardosi … labai jau nekantrauju ji pamatyt !

 • Vaterlo 2013 rugsėjo 06, 17:47

  Į trečią trimestrą žengiu su puikia savijauta ir nuotaika. Nusispjaut ant rėmens ėdimo (nors neslėpsiu, bent jau man tai labai nemalonus reikalas…). Mėšlungis? Tpfu, tpfu, tpfu – nėra. Kas dar??? Džiugina vis stiprėjantys mažylio spyriai, kuriuos jaučia ne tik Tėtis, bet ir mažoji sesutė :) Žodžiu, aaaaaaaaaa, kaip smagu būt nėščiai ir trečiam trimestre :)

 • bagyra777 2013 lapkričio 15, 22:22

  viskas norma. gera.

 • Silan 2014 sausio 09, 00:38

  Noriu kad visa tai greiciau baigtusi, nesuprantu nesciuju euforiju, dziaugsmu ir pan., tai vienas sunkiausiu dalyku koks tik gali buti, jei buciau zinojus kaip bus, vargu ar buciau pasiryzusi tureti vaika…kazkaip isivaizdavau viska graziau, lengviau ir t.t. Toks jausmas, kad man nestumo depresija prasidejo nuo pirmo menesio ir nesibaigs kol pagaliau vaikas negims…

 • LatinaLa 2014 sausio 09, 16:17

  Kaip as tave suprantu, man panasiai :( Daugiau jokiu vaiku, pirmas ir paskutinis! Nebent nuomone po kazkiek metu pasikeistu, bet vargiai, nes man jau ne 20 metu

 • padraika22 2014 vasario 14, 19:26

  man sunku. kaip visada skausmingai kietėja gimda. už 3 dienų pas daktarą. laukiu nesulaukiu, ydomu ar nereaguoja į susitraukimus gimdos kaklelis. už kievieną praėjusią dieną diekoju dievui. labai bijau per anksti pagimdyti. o šiaip tai be galo malonu jausti vaikelio judesius. jei ne gimdos kietėjimai būčiau euforijoje. laikykis mažyli dar bent 10 savaitėlių…

 • ikco 2014 vasario 28, 10:52

  Jauciuosi puikiai, ypac jei maziukas aktyvus :) bet buna dienu kai jis daug ramesnis, tada truputi neramu. Truputi skauda kirksnis, nesioju specialu dirza ir atrodo kazkiek padeda. Jau priaugau 9kg :)

 • noje777 2014 kovo 05, 02:46

  Oi greiciau viskas baigtusi…ir tikiuosi laimingai ir lengvai…Labai jau laukiu:)

 • indeniuxxx 2014 balandžio 16, 09:26

  Man kazkaip nera to meslungio labai,remuo nezymiai eda,bet galva skauda kazkodel daznai ir stipriai.Pilvas puciasi greitai:)Lele spardosi net pati vibruoju:)Laukiam nesulaukiam:)

 • bugita 2014 gegužės 22, 12:28

  Jauciuosi puikiai,nieko man neskauda, truputi greiciau pavargstu. O kai mazoji princese sportuoja galeciau laikyti ranka ant pilvo,kad ir visa diena. Jausmas buti nesciai yra pats nerealiausias. Linkiu visoms taip jaustis.

 • tss 2014 birželio 09, 13:29

  kai paskaitau tu visu nepatogumu sarasa, tai pasidziaugiu, kad man dar ne visi punktai tinka. nieko neniezti, nugaros neskauda..deja remuo ir virskinamas tikrai gyvent ramiai neduoda, atrodo stovi viskas gerkles gale :( ir kojas paskausta, jauciu sunkuma ir nepatoguma. bet vaikutis vis primena apie save, dziaugiuosi, kad visi tie blogumai laikinas dalykas :)

 • meshkOOtia 2015 vasario 06, 07:07

  Sveikos!!!

  Šią savaitę buvau pirmą kartą pas ginekologą, nes grįžau į LT gyventi. Tai sužinojau savo negalavimų priežastį – tachikardija… Gydytojas labai rūpinasi manim ir pergyvena dėl mano širdies ir kraujo spaudimo. Jis baiminasi, jog man gali vėl nėštumo pabaigoje prasidėti dėl viršsvorio ir aukšto spaudimo preeklamsija. Nes ją turėjau su savo pirmaja dukrele. Įtraukė mane jis į rizikos grupę. Vis dar tinimai nepraėjo man. Bet nėra tokie baisūs, kaip nėštumo metu su pirmagime. Kartais traukia mešlungis, bet laiku pakeliu pirštus į viršų ir greitai praeina. Grįžusios į LT su dukryte apsirgome. Nuo kosulio vis šlapimas nelaiko :( Matyt raumenukai mano po gimdymo yra lb siloni, nes jokių pratimų nedariau. Dar kai pasverė mane klinikoje, išsigandau. Nes jau yra +10 kg… O su mano viršsvoriu tai yra lb daug :( :( :( O dar iki finišo lb toli, baisu kas bus toliau… :( Dar atsirado kraujas iš išangės :( Vakar po kiekvieno apsilankymo tualete pasirodydavo kraujas ant popieriaus ir ant klozeto sienelių :( Reikės pasisakyti savo gibekologui, kai kitą savaitę pas jį nukeliausiu.

  O šiaip lyg viskas gerai :) Pagaliau prasidėjo trečias trimestras :)

  Visoms sveikatos ir puikios savijautos!!!

  IKI!!!

 • Jūja 2015 birželio 11, 08:48

  Mėšlungis kankina vos ne kasnakt. Pastebėjau, kad ir pilvo odą dažniau niežti, apie kojų venas tai jau net nekalbėsiu geriau – kojos baisios, o šiaip banguoja, kilnojasi pilvelis, reaguoja į dukrytės prisilietimus ir daineles. Nuotaika puiki, tik kartais pilvas pakietėja ir greičiau pavargstu.

 • TheSweetest 2015 spalio 03, 23:28

  Tik izengeme i 28 savaite :) smagumelis :) blogai tikrai nesijauciu, remuo truputi kartais, galvos skausmas nebent jei kavos neisgeriu:) o siaip tai ka tik praejo siaubingiausia nestumo savaite- dukryte parnese namo virusiuka, tai galvojau uzdusiu :( (( kadangi vaistu negalejau ir nenorejau naudoti, bandziau turbut visus imanomus liaudiskus budus, deja po 5 bemiegiu naktu ir siaubingu dienu nuejau pas gydytoja, pagerejo greit :) jau sveikstu!! Kaip gera kvepuoti pro nosi!!!!!
  valio, vel galesiu dziaugtis nestumo malonumais, tik saugosiuos daugiau ;) ir jums nestukes patariu ;)

 • Papūgiukas 2015 lapkričio 16, 20:40

  Pagaliau ir as su savo 2 dukrytem izengiu i čū savaite :) siandien buvau pas daktare, auga mano panos kaip ant mieliu, abi sveria po kilograma, yra panasaus dydzio, as sveika, tyrimai geri, tik gal kiek gelezies truksta. Tai visa laiminga siandien, o vyras mano is laimes is proto kraustos :) ) kartu pas daktare buvo, tai echo ziuredamas stovejo issisiepes iki ausu :D
  O del savijautos tai kaip cia pasakius… labai greit pvargstu, be galo skauda nugara ir pedas, traukdavo meslyngis, bet geriu magni tai maziau vargina. labai dustu, ypac jei greiciau pasneku ar greiciau paeinu, tai stengiuos viska daryti ramiai. zodziu tu nemalonumu yra, bet kai dukrytes pradeda duotis ( aktyviausios nakti) tai uzmirstu visus vargus ir dziaugiuos ju judesiais :)