10 nėštumo savaitė

Būsimoji mama

Jūs vis dar jaučiatės pavargusi, ir Jus vis dar pykina, – pakentėkite dar keletą savaičių! Pilvukas jau gali būti šiek tiek atsikišęs, tačiau tai įtakoja daugiau žarnyno pūtimas, nei gimdos padidėjimas. Jūsų liemuo po truputį „dingsta“! Neužmirškite matuoti savo liemens bei pilvo apimties - vėliau bus įdomu palyginti šiuos išmatavimus.

Rytinis pykinimas turėtų po truputėlį slopti. Didelis hormonų kiekis sukelia tiek emocinių, tiek fizinių pokyčių. Nuotaika permaininga, neretai būnate susierzinusi. Dėl nuotaikų kaitos ir atsiradusių dėmių ant veido kaltinkite suaktyvėjusius hormonus. Tai laikina.

Per visą nėštumo laikotarpį jūsų kraujo kiekis organizme padidės 40 – 50 %. Todėl galite pastebėti ryškėjančias venas, ypatingai ant pilvuko, krūtinės ir kojų. Be to, pradeda augti svoris, truputį padidėja skydliaukė – taip ji prisitaiko prie organizme vykstančių permainų.

Vaisiaus vystymasis

Nuo 10 savaitės besivystančio vaisiaus organų genezė yra visiškai baigta, kitus šešis su puse mėnesio ląstelių dalijimasis bei augimas vyks pagal planą. Jau nebegresia įgimtų apsigimimų pavojus.  Embriono širdis jau pilnai išsivysčiusi. Jau susiformavusios išorinės ausų dalys, mažos pėdutės, taip pat ir viršutinė lūpa. Beveik susiformavusi diafragma. Atsirado pieninių dantukų užuomazgos, bet patys dantukai prasikals tik pirmaisiais mažylio gyvenimo metais. Dauguma sąnarių jau susiformavę: vaisius jau turi alkūnes, riešus, kelius, pečius, kulkšnis bei rankų ir kojų pirštų sąnarius. Akys jau yra plačiai atmerktos, tačiau vokai dar tik pradeda formuotis ir taip bus iki 25 – 27 savaitės.

Bene didžiausias šios savaitės pasiekimas – uodegytės nunykimas! Vaisius darosi vis panašesnis į žmogutį.

Tolimesnis vystymasis: rankų ir kojų pirštų atsiskyrimas, skonio jutimo ir dantų užuomazgų atsiradimas, uodegos nunykimas ir smegenų vystymasis. Smegenų raida nepaprastai greita: šioje nėštumo stadijoje susidaro beveik ketvirtis milijono naujų nervinių ląstelių!
Nors išorinių lyrinių organų nesimatys dar ir kitą savaitę, vyriškos lyties vaisiaus sėklidės jau gamina testosteroną, kuris atitinkamai paveikia vystymąsi.

Jūsų mažylis jau greitai pradės čiulpti savo nykštį. Vaisius jau gali atlikti nevalingus kūno judesius, pradėjo judėti gimdos viduje, tačiau jis dar per mažas, kad mama tai pajustų.

Vaisiaus ilgis ir svoris

Vaisiaus ilgis nuo viršugalvio iki sėdmenų – beveik 31-42 mm, o svoris – beveik 5 g.

Mažylio dienoraštis

„Kur dingo mano uodegytė? Gal kas timptelėjo, kol miegojau? Hmm… tai bent galvosūkis. Gerai, kad šalia manęs dabar nieko nėra ir niekas nemato, kaip aš šėlioju. Man siaubingai patinka atsispirti nuo mamos pilvo sienelės – tai taip smagu! Aš atsispiriu savo rankytėmis ir kojytėmis. Tikiuosi, mama nesupyks, kad taip lepinuosi? Beje, reikia pasiskaičiuoti, kiek pirštukų turiu. Dešinė ranka: vienas, du, trys, keturi, penki. Įdomu, o kiek ant kairės? - Keista, irgi penki. Ką, ir ant kojų po penkis?  – Taip. Hmmm… tai taip nuobodu“.

Idėjos tėčiui

Mamą turbūt kamuoja intensyvi nuotaikų kaita? Gali būti, kad ir Jūsų būsena tokia pati. Vieną akimirką trokštate užsiropšti ant dangoraižio stogo ir visa gerkle išrėkti, jog greit tapsite tėvu, o kitą akimirką norisi tai pamiršti, arba apima paniška baimė, pagalvojus apie artėjančią tėvystę. Dalinkitės šiais išgyvenimais – ir džiaugsmingu susijaudinimu, ir baimėmis, su būsima mama. Panašu, kad ir ji jaučiasi taip pat.

Pradedate įsisąmoninti, kad laukiate kūdikio. Ar jau neramu dėl to, kaip reikės suktis, sumažėjus pajamoms, kai žmona išeis motinystės atostogų? – Tai yra normalus būsimo tėvelio nerimas. Prisėskite ir ramiai viską apsvarstykite, prieš veldamasis į diskusijas su mama. Išeičių visada yra. Dabar būtų labai naudinga surinkti visą reikalingą informaciją apie motinystės/tėvystės atostogas.

Pasidalinkite ir jūs savo mintimis, kaip šią savaitę jaučiatės ir kokie svarbūs pasikeitimai įvyko jūsų kūne.

Komentarai apie 10 savaitę

 • gatti 2014 rugsėjo 01, 14:15

  Sveikos būsimos ir esamos mamytės :) Kažkada perskaičiau ir man labai toko „navalgai – pykina, pavalgai – pykina, nepykina tik tada kai valgai“ :D Čia kaip tik man ir tinka. Niekada nepykino iki vėmimo, bet to ir nereikia, kad pakankamai išvargintų…Šia sav pykinimas aprimo, bet apetitas ne :( stengiuosi save kontroliuot ir valgyt daugiau vaisiu ar pieno produktų, bet jei bandau visai nevalgyt būnu labaaai nelaiminga :) Krūtinė daug neišdidėjo, pilvo spazmai po trupučiuką rimsta (jie mane kankino nuo pat pradžios ir labai stiprūs…) nuotaika įvairi ir neprognozuojama, mieguistumas dinges, bet nuovargis ne ( labai patiko 4-7 sav, nes norėjosi labaai daug judėt, nes jei tik sustodavau vietoj iškart visoki negalavimai, mieguistumai ir pan prasidėdavo), labai dažnai krečia šaltis (pastarasias tris sav), o šiap kaip ir pas jūs augam, stipėjam ir tikimės, kad viskas bus gerai :) Sėkmės

 • Brigita... 2014 rugsėjo 13, 02:24

  Vis dar jauciuosi prastai,svoris nukrito 5kg,skauda skrandi ,negaliu nieko paimti i burna,viskas neskanu,nuo visko bloga.visas menuo neinu i darba,jauciuosi labai silpna.miegu tik kas antra nakti,labai laukiu kada liausis kamavusi tomia slegianti savijauta:(

 • zuziania 2014 rugsėjo 13, 09:21

  sveikos, busimos mamytes:) Iki sios savaites galvojau, kad suaugsiu su lova… Buvo labia silpna ir norejosi tk miego.Prasidejus 10 sav. pasidare lengviau, atsirado daugiau jegu! Pykinimas nestirpus buvo visa laika ir vis dar yra, bet labiausiai gasdina padiejes apetitas (iki nestumo juo nepasizymejau). Nakti pabudus tenka uzkrimsti, kitaip jokio miego. Taigi ir svoris jau paaugo… Bet svarbiausia, kad mazulis augu;) Sekmes visoms mamytems

 • pupa86 2014 rugsėjo 17, 20:45

  Siandien gydytoja paeme visa kruva tyrimu…bet svarbiausia mazylis auga didelis, sirdele plaka ir taip malonu parsinest nuotraukeles :)
  Savijauta geresne nei 8 savaite, bet vis tas pykinimo jausmas kankina..bent mieguistumas nebe toks baisus :) nebebijau jog uzmigsiu eileje stovedama ar uz vairo :) jegu nera kaip visada, bet nuotaika gereja :)

 • meshkOOtia 2014 spalio 06, 20:35

  Sveikutės :)

  Šnd man paskutinė 10 savaitės diena. Rytoj prasidės 11 sav. :) Šnd iš ryto smarkiai supykino, teko draugauti su WC :( Vis dar mėsos nesinori man, norisi lengvo maisto, ypač daržovių :) Po pietų kasdien pykinimas praeina. Didelis tinginiukas kankina. Tingiu tingėti :D

  IKI! :)

 • siofka 2014 spalio 13, 12:48

  Na va ir as pasipasakosiu, mazdaug nuo 6 sav pykina, kai alkana pykina, kai pavalgau pykina, bet aciu dievui antra diena jau lengviau, bet rugstys labai pakilo. Per pirma nestuma nieko isvis nejauciau, o dabar atrodo taip sunku.

 • Rasuole144 2014 spalio 29, 12:11

  Sveikos. Man baigiasi 10 savaite. Cia mano pirmas nestumas. Visiskai nepykino, gal pora dienu buvo bloga, kai kuriom dienom svaigo galva, apetito nebuvo, bet stengiausi valgyt del mazylio, kartais jauciausi mieguista, o jau apie nuotaiku kaitas tai uzjauciu vyra, adrode kad niekas negali labiau suerzinti kaip jis… sia savaite pradejo teplioti tamsios isskyros, trecioj dienoj su svieziu krauju, vaziavau kuo greiciau i priimamaji, kiek galejo tiek patikrino kolkas viskas atrodo gerai, siandien ilsiuosi, o rytoj turesiu skanavima. Laukiu su nekantrumu ir dideliu jauduliu, nes paaiskes ar viskas gerai mano maziukui. Labai bijau ji prarasti. Linkiu visoms mamytems stiprybes ir kantrybes!

 • vilra1008 2014 lapkričio 26, 23:43

  Sveikos mamytes. Na mane visi vadina „nesveika“, nes nei karto dar nevemiau. Kartais uzeina toks sleikstulys apie ka nors pagalvojus, bet tik tiek. Jauciuosi tikrai neblogai, pilna jegu (nors viena dienele visai nesinorejo lipti is lovos). Kaip anyta sako: “ einu kaip traktorius“. :-) kartais net pamirstu, kad pilvuki apsigyveno gyventojas. :-) ziuresim kas bus toliau lekiant savaitelem. Sekmes visoms mamytems! :-)

 • Rimute 30 2015 sausio 03, 17:22

  Sveikas. Mane taip pat pykina nuo 6 nestumo sav, jegu visai nera, norisi tik guleti Lovoj, uzeina galvos skausmas, bet labiausiai Vargina viduriai, virskinimas, pilvo putimas:( tikiuosi antrame trimestre jausiuos geriau!!!

 • GintareGum 2015 spalio 11, 20:24

  Sveikos, busimosios mamytes, man baigiasi 10-oji nestumo savaite… Pykina, nesinori jokio maisto, krutines skausmingos, bet visa tai pakeliama palyginus su manaja nuotaiku kaita… Vyras erzina, kasdien pykstames, tai nezinau ar atlaikysime… Kaip jus tvarkotes su emocijomis? :(

 • Derra 2019 birželio 24, 18:48

  Manęs tai visai nei karto nepykino. Ir kaip ir išvis jokių nėštumo požymių nėra, išskyrus mieguistumą. Atrodo, kad miegot visą dieną galėčiau.