19 nėštumo savaitė

Būsimoji mama

Turbūt pastebėjote, kad jūsų odos būklė pasikeitė. Šie pokyčiai, atsiradę dėl hormonų, išnyks po gimdymo. Gali atsirasti “nėštukės kaukė“ – spuogai, ištisais plotais nubėrę kaktos, skruostų, nosies ir smakro sritis. Arba Jūsų oda tam tikruose zonose gali tapti jautri, sausa ir šerpetojanti. Daugeliui nėščių moterų strijos plinta praktiškai per visą kūno odos plotą. Gal ir negalėsite išvengti strijų ženklų, bet specialūs losjonai ar aliejai gali nuraminti sausėjimą ir niežulį. Išvengti sausėjimo padeda ir pakankamas skysčių vartojimas bei sveika subalansuota mityba.

Vis dar auga jūsų svoris. Galite papilnėti per sėdmenis, šlaunis ar pilvą. Didelė gimda ir viršsvoris tikriausiai turės įtakos ir jūsų kūno laikysenai bei miegojimo padėtims. Nepamirškite prieš užmigdama pasiramstyti pagalvėlėmis.

Jei dar nesidomėjote gimdymo kursais, pats laikas to imtis. Tai geriausias būdas sužinoti daugiau apie nėštumą ir gimdymą. Tiek dėstytojų, tiek įvairiausių tipų motinystės mokyklų yra daugybė. Mokslininkų atliktų tyrimų rezultatai rodo, kad gimdymo kursus lankiusioms moterims gimdymas praeina kur kas sklandžiau ir nesukelia tiek daug streso.

Vaisiaus vystymasis

Kartu su švelniais kaip pūkelis plaukais (lanūgu), ant kūdikio odelės formuojasi „varškinis“ sluoksnis – verniksas. Verniksas yra varškės pavidalo medžiaga, sauganti jūsų kūdikio odelę nuo jį supančios vandeningos aplinkos. Įsivaizduokite, kaip atrodytų jūsų oda, jei 9 mėnesius laikytumėte ją vandenyje! Placenta vis auga ir puoselėja mažylį. Jei jūs laukiatės mergaitės, jos kiaušidėse jau atsirado primityvių kiaušinėlių ląstelių.

Ploni ir švelnūs pūkeliai padengia visą kūdikio kūną. Šie švelnūs plaukeliai iki gimdymo išnyks. Kartais jų būna likę ant kūdikio veidelio ir ausyčių ir po gimimo. Susiformavo rankų ir kojų pirštukai, ant jų atsirado nagučiai, pirštų atspaudai. Šią savaitę atsiranda mirksėjimo refleksas. Galvoje formuojasi milijonai nervų ląstelių, o kūne nervai apgaubiami riebaline medžiaga, vadinamuoju mielinu.

Vienas išskirtinių vaisiaus vystymosi etapų yra smegenų augimas. Tai pirmiausia pasirodantis organas. Smegenys didelėje vaisiaus galvoje yra labai svarbios kitų kūno organų vystymuisi. Per pastarasias keletą savaičių motoriniai nervai, jungiantys raumenis su smegenimis, suauga, todėl vaisiaus judesiai tampa sąmoningi.

Būsimųjų pieninių dantukų vietoje pasirodo jų užuomazgos. Galūnės taip pat auga. Nors kojos yra tik sprindžio ilgio, vaisiaus ūgio santykis su blauzda ir šlaunimi nekinta. Šią savaitę tikriausiai gausite išsamų tyrimo, atlikto ultragarsu, aprašymą, gal ir nuotrauką, tuomet galėsite paanalizuoti vaisiaus anatomiją.

Vaisiaus ilgis ir svoris

Jo ilgis nuo viršugalvio iki sėdmenų yra apie 13-15 cm, o svoris – apie 200 g.

Mažylio dienoraštis

„Pakalbėkim apie meną. Kaip grožio vertintojas, turintis idealų skonį, aš autoritetingai pareiškiu: nė vienas Leonardo da Vinčio, Rafaelio ar Ticijaus darbas neprilygsta tam kūriniui, kurį pamačiau vakar. O, tai stebuklas! Nepakartojamas! Abejingų jam nebus! Patikėkite, pasaulis tokio šedevro dar nematė.

Įdomiausia, kad tas vaizdelis, savo grožiu sukrėtęs mane iki širdies gelmių, yra mano kojų ir rankų pirštukai: tos tobulos linijos, apskritimai… Nuostabu! Keista, kad šio šedevro autorius panoro likti nežinomas. Kas ir kur sukūrė šį meno kūrinį – paslaptis. Bet aš džiaugiuosi, kad buvau moliu talentingo meistro rankose.“

Idėjos tėčiui

Jau pajutai kūdikio judesius mamos įsčiose? - Smogė, kaip tona plytų? – TU BŪSI TĖČIU! Esi susijaudinęs ir kiek išgandęs. Turbūt klausi savęs, ar esi pasiruošęs tapti tėveliu, ar būsi geras tėtis? Jei neturėjote gero tėvo vaidmens pavyzdžio, turbūt dar labiau neramu. Norisi įsitikinti, ar galėsi aprūpinti šeimą. Šis mažas spyris gali atidaryti „Pandoros skrynią“, kurios suvaldyti jūs nepasiruošęs. Nesijaudink, jei kamuoja panašios mintys – tai normali reakcija, artėjant tėvystei. Mamą tikriausia irgi kamuoja panašios mintys apie jos, kaip mamos, vaidmenį gyvenime. Pirmyn! Diskutuokite apie tai drauge. Skaitykite daugiau informacijos apie nėštumą, gimdymą bei tėvystę. Kai to reikia, pasidarykite pertrauką. Vien tas faktas, kad esi čia ir skaitai šį nėštumo kalendorių, daug pasako apie tai, koks tėtis ruošiesi būsi.

Pasidalinkite ir jūs savo mintimis, kaip šiuo metu jaučiatės ir kokie svarbūs pasikeitimai jūsų kūne vyko šią savaitę.

Komentarai apie 19 savaitę

 • Gausteja 2011 rugsėjo 29, 21:49

  Jauciuosi nuostabiai :)

 • Ritandra 2011 spalio 12, 11:08

  Sveikos, as irgi savijauta nesiskundziu. Siandien skambinsiu gyd pas kuri planuoju gimdyti tai ziuresim echo :) laukiu nesulaukiu savo turta pamatyti :) Man tik galva skauda darzniau, bet gal kad noras visur aplekti, nes energijos labai daug o miego mazokai. tai pasijaucia…

 • ledukelt 2011 spalio 25, 14:07

  Jauciuosi neblogai tik labai miego norisi :) I darba keltis vis sunkiau ir sunkiau. Pilvas nors ir nedidelis taciau judesiams jau atsiliepia :) Suletejau! Ir labai sunkiai sekasi priaugti svorio. Taciau leliukas jauciasi gerai. Lapkricio 4-5 diena eisim i echoskopija, pamatysiu savo auksa :) Laukiu nesulaukiu

 • vilma20 2012 sausio 02, 21:37

  Savijauta pagaliau panaseja i geraja puse, jauciuosi tikrai gerai, jau maciau leliu puiki nuotaika

 • Aksana-Lap 2012 sausio 18, 18:10

  Savijauta gera, miegu ilgai, mazylis duodasi pilvelyje, tik dar uzdejus ranka nesijaucia.. labai laukiu echoskopijos :)

 • gerdute50 2012 sausio 23, 20:39

  mazylis pradeda vis stipriau stuksenti ,bet nesijaucia uzdejus ranka .siande dariau amniocenteze.neskaudejo visai .tikiuosi atsakymai ateis tokie kokiu noreciau.:)

 • Nasturta79 2012 vasario 02, 09:51

  gerdute o kas ta amniocenteze? mielosios gal mane kas nors apsvies? :) as ir jau jauciuosi gerai, net keista kazkaip ir norisi kartais pazyst, kaprizus parodyt pasinaudojant padetim bet kad nera del ko :D nuotaika puiki :) vasario 14 su vyru eisim ziureti kas ten pilvelyje gyvena, siuliau ir dukrai (jai 13 metu) tai sako-mama tai gal davai nusiperkam dar pop korno dar mociutes pasikvieciam ir einam visi kaip i kino teatra :D geriau sako jus i kompakta irasykit ir mes namie paziuresim :)

 • ernestulea26 2012 vasario 11, 13:26

  jauciuos super gerai, pradejau geriau miegoti nebekankina nemiga.vasario 15 diena eisim echoskopo tyrimo darytis be galo laukiam jo, kartu vesimes ir sunu 6 metu nes labai jau prasos eiti kartu….be galo laukiam visi leliuko ir jau planuojam kaip kas bus….man priesingai kazkaip baiges kaprizai ir noras zysti….tapau ramesne….neramu tik todel kad sunus serga vejaraupiais o as nesirgus bijau uzsikresti, bet tikiuos viskas bus gerai….

 • simpka 2012 vasario 23, 09:04

  žengiam ir mes į 19 savaitę :) pilvuko augimas paspartėjo – atrodo per dieną išaugo kaip reikiant :) vakar buvome echoskopijoje, tai toks neramus mažius – juda be perstojo, sportininkas :) bet judesiukai nesijaučia dar labai intensyviai, kartais tik atrodo, kad kokia žuvytė pilvuke plaukioja :) tai kai jau pradės jaustis šito aktyvuolio judėjimas pilnai, nebus man,matyt, ramybės :)

 • uogai 2012 kovo 01, 11:52

  savijauta labai gera, apetitas geras kaip reta :) tik greitai nuvargstu…darėmės jau echo, tai mažasis pilvo gyventojas (a) labai jau ramus, o gal miegojo tuo metu :) žodžiu judesių dar nejaučiu, nors sako,kad per mažas jog jausti :)

 • deimapov 2012 kovo 02, 22:58

  Savijauta gera, tik galvą skauda kas trečią dieną.. Gal tai nuo nuovargio, nes labai greitai pavargstu. Spaudimas geras, maniau, gal nuo to, bet ne. Vaistų čia UK tai paracetamolio liepia gerti nuo galvos skausmo na ir apskritai nuo visų ligų.. Judesius ar jaučiu ar nejaučiu negaliu pasakyti, man atrodo, kad aš nemoku jų atskirti. Kaip ir jaučiu tokį kažkokį gurguliavimą kartais, kažką tokio neįprasto, ko niekada nebūdavo, bet ar tai judesiai nežinau. Pirmas vaikelis, tad greičiausiai jei tai ir judesiai, tai aš nemoku jų atskirti nuo žarnyno veiklos garsų. Echo bus po pusantros savaitės, Tada mums bus 20savaičių ir 1 diena :) Iki to laiko labai labai laukiu tų tikrųjų judesiukų, kiek stipresnių, kad tikrai drąsiai galėčiau teigti, taip, mūsų mažylis jau juda. Apetitas oi.. neklauskit, valgau ir valgau. Kaip drambliukas būsiu tikriausiai. Šiuo metu (t.y 18sav 4d) esu priaugusi 7kg.

 • Tuojmama 2012 gegužės 10, 18:41

  Jauciuosi puikiai :) Maziukas juda :) ryt ekoskopas eisim su teveliu ziureti kas gi ten toks pilvelyje gyvena :)

 • Tuojmama 2012 gegužės 15, 10:56

  Nu ka nesirode mano pilvelio gyventojas kas bus :) Teks laukti sekancio paskutinio eko :)

 • IEZ 2012 gegužės 22, 09:03

  me jauciames gerai birzelio 5d ekos eisim daryti.tai laukiam kas bus.:)

 • Alexskami 2012 gegužės 28, 09:26

  mes jauciames taip pat gerai, tik jau kelinta diena kraujuoja nosis, bet gal taip turi but,nes kazkur skaiciau, kad taip buna, o gal sauluteje perkaitau :) O mes jau zinome kas bus, bet tegul buna tai paslaptis.:)

 • welkinLady 2012 birželio 10, 20:10

  Jauciuos pakankamai gerai, tik vis dazniau pradeda skaudet nugara. Sia sav judesius jauciam abu su tetuku gana stiprius ir pakankamai daznai. Nors pries sav dar nebuvau tikra, ar tai jau tie pirmieji judesiukai. Kt sav i echo- tikimes pamatyt kas ten tas strakalas :)

 • gyzmo999 2012 rugpjūčio 19, 00:42

  O mane uzpuole pienlige. Maudziausi mazame ezerelyje ir islipusi is vandens buvau su slapiu maudomu iki pat vakaro,- gydytoja sake, jog tai nuo to… Ji teige, kad mazuose vandens telkiniuose isvis nepatartina maudytis, o jai tai ivyksta, islipus is vandens reikia skubiai nusirengti slapius drabuzius, gerai nusiprausti su muilu ir apsirengti sausus drabuzius…
  Laukiuosi antro leliuko ir visai nerandu laiko sekti nestumo kalendoriaus,- vis atsilieku…

 • Pažiba 2012 spalio 09, 14:44

  Jaučiuosi beveik labai gerai, ėmė paskaudenti nugara, jau gal kokią savaitę ar daugiau jaučiu spaudimą pilvo apačioje – spėju, jog dėl spaudžiamos šlapimo pūslės. Ir toks jausmas kad labai noriu į WC. Tačiau manau tai niekis palyginus su tuom, kas laukia ateityje. Judesiukus jau ėmiau atskirti, spurda pilvelyje apie savaitę. Buvom echoskopuotis šiandien – neapsakomas euforijos jausmas, kai matai leliuką tau mojant ranka… Regis, turėsim berniuką :D

 • meshkOOtia 2013 sausio 02, 05:10

  Sveikos. Visas mamytes ir nėštukes sveikinu su Naujaisiais 2013 metais! :)

  Šnd mums yra devynioliktosios savaitės pabaiga. Pastebėjau, jog nuo šios savaitės pradžios pradėjo tinti rankos ir skaudėti rankų riešai. Pradėjau nejausti rankų pirštų. Teko nusiimti vestuvinį bei sužadetuvinį žiedus. Net masažas nepadeda. Norisi net verkti. Jau pykinimai nekankina nuo maždaug septynioliktosios savaitės, dėl to džiaugiuosi, bet pradėjo ėsti rėmuo. Tai nors padeda paprastas pienas. Dažnai mane troškina ir pastebėjau, kad dėl daug išgerto vandens šlapinuosi dažnai. Dar judėsių nejaučiu. Spineliai iki šiol jautrūs būna. Miegu naktimis puikiai, tik kelis kartus nueinu į WC.

  Iki sekančios savaitės, iki !!! :)

 • vestina123 2013 sausio 09, 23:42

  Sveikos, su praėjusiomis šventėmis ! :) Kadangi esu 36-erių, tai echoskopiją daro dažnai( genetikos centras) Ačiū dievui viskas gerai ir laaabai smagu pamatyti besportuojantį lelių, turiu dukrą 16-kos, tai dabar laukiamės sūnaus :p Namuose šventė ! sveikata puiki, kaip visada, judesiai , kaip žuveliuko , o tėčiui vis neišeina parodyt, nes išorėje nesijaučia nieko.
  sėkmės visoms ir iki ;)

 • devuška 2013 gegužės 19, 15:58

  Kodėl čia rašo, kad atsirado viršsvoris, kas čia per nesąmonės?? Aš vieną kilogtramą priaugau koks dar viršsvoris? Nesveiki gal jūs ar ką?

 • juljana 2013 liepos 06, 19:43

  Sveikos man pagal menesines tai 19sav ,bet vakar buvau echo tai pasake vaikeli atitinka visas 20! negaliu atsidziaugti ir augu labai sparciai:D

 • Žižma 2014 sausio 20, 11:09

  Mums 19-os savaitės pradžia. Judesiukus jaučiu – tokie duslūs pastuksenimai. Pasispardymų turėtų daugėti :) Prisimenu tą nerimą, kai atrodo, kad per ilgai nejauti vaisiaus judesių. Nes laukimės trečiojo. Po poros savičių turėtume sužinoti, kas gims. Tikiuosi susilaukti pagaliau dukrytės, nes auga du bernaičiai – vienam 16, kitam 3. Esu tik 42 :) , tai jaučiuosi neblogai, tik man, amžinai lekiančiai ir daug darbų veinu metu mėgstančiai dirbti, pilvukas (+lašinukų sluoksnis) trukdo pasilenkti, greitai ‘pajudėti iš vietos’ :) …Nėra kada lėtai gyventi. trimetis jaunikaitis gyvenimo ritmą, būna, paspartina taip, kad pamirtu, kiek man metelių :) )
  Linkiu visoms ir sau sveikatos, stiprybės ir gerų emocijų :) )

 • indeniuxxx 2014 vasario 12, 19:41

  siandien 19sav,praita savait buvom echoskope,laukiam broliuko:)pilvukas jau nemazas,is viso priaugus 5kg.Kazko daznai kieteja pilvas,spaudimas zemas.Siaip labai dzaugiames ir laukiam,,turim nuotraukyte,tik nelabai aiskia,nes nelabai norejo graziai pasirodyt:)

 • Mergytės 2014 gegužės 21, 14:00

  Smagu pasiskaityti apie kitų mamyčių savijautas. Aš 35-erių, laukiu trečio vaikelio. Namuose jau yra trys sesutės(vieną jau daug metų globojam) sesutės pasiruošę būti puikiom auklėm ir padėjėjom. Mažylis jau juda intensyviai, tačiau namiškiams dar nepavyko pagauti judesių. Viskas būtų puiku jeigu ne savaitė kaip tinsta kojos. Į batus jau nebetelpa. Pas gydytoją dar tik kitą savaitę. Tad stengiuosi kuo daugiau gerti,valgau daug arbūzo. Ir tikiuosi jog viskas bus gerai.

 • likosius 2014 liepos 25, 15:57

  Savijauta puiki,tik gaila,kad judesiu dar nejauciu.

 • Brigita... 2014 lapkričio 06, 17:17

  Savijauta kaip ir gera,siandien nejau i darba,pulsas kaip visada 100,labai tas sekina….judesiuku nejauciu,del to labai neramu….ir verkti norisi…

 • unaloca 2014 gruodžio 17, 20:26

  O man bus 20 savaiciu kita savaite:) jau ciu ciut jauciu pasispardimus, ir 24 d gruodzio turesiu echo :) bus aisku jei panores pasirodyti:) ka Mano dukryte tures :) ar sesute ar broliuka:)